mandolina kuchenna do warzyw

Prawidłowe nazewnictwo – szatkownica czy mandolina?

W wielu miejscach możemy spotkać się z różnymi nazwami. Czy narzędzie do krojenia warzyw jest nazywane w zależności od miejsca zamieszkania?

Mandolina kuchenna

Według różnych źródeł ciężko jest się spotkać ze słowem “mandolina” jako narzędzia przeznaczonego do działań kuchennych. Najczęstszym tłumaczeniem słowa mandolina jest opis instrumentu muzycznego o wypukłym pudle rezonansowym i czterech podwójnych strunach (tłumaczenie PWN). Skąd zatem wzięła się ta nazwa przy określaniu sprzętu do krojenia warzyw? Prawdopodobnie ze względu na formę i kształt instrumentu, który swoim wyglądem przypomina mniejszą gitarę. Jak zatem można zagrać na takim instrumencie? W tym celu potrzebne nam będą nasze palce i dłonie, które poprzez wykorzystanie szarpanych ruchów umożliwiają uwolnienie się dźwięków instrumentów. Zrównanie funkcji mandoliny do szatkownicy ma zatem sens. Chodzi tutaj o ruch, który jest wykonywany w obu przypadkach. Z tą różnicą, że mandolina jako narzędzie kuchenne powinno zawsze pozostać bliżej określone sformułowaniem adekwatnym do danej funkcji. Dlatego też bardzo często spotykamy się z określeniem – mandolina kuchenna lub mandolina do krojenia. Miejsce zamieszkania w przypadku określania tego narzędzia nie ma zatem żadnego znaczenia.

mandolina kuchenna

Czy szatkownica kuchenna jest zatem jedyną prawidłową formą określającą narzędzie kuchenne? Nic bardziej mylnego. W języku potocznym możemy konfigurować nieco słownictwo. Dochodzą także neologizmy oraz wyrazy bliskoznaczne (synonimy). Język polski korzysta także z wielu naleciałości z języków obcych. Dlatego też często pojawia się nazwa – slicer. Szatkownica, mandolina kuchenna czy slicer? Każda forma jest poprawna, ponieważ określa jeden typ akcesoriów dedykowanych do konkretnych zadań.

Szatkownice, mandoliny kuchenne w ofercie sklepu Borner

Jako sklep staramy się dostarczyć dla naszych klientów najwyższej klasy produkty. Narzędzia kuchenne posiadają wiele funkcji, szczególnie tych pomocniczych. Sam nóż może nie wystarczyć do wykonania wszystkich czynności w kuchni. Szatkownice i mandoliny kuchenne to narzędzia, które zyskują na coraz to większym uznaniu wśród zarówno amatorów gotowania, jak i miłośników czy profesjonalnych kucharzy. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wiele pozycji dotyczących szatkowania warzyw i owoców. W tym przypadku najważniejsze jest ostrze, które powinno charakteryzować się niezwykłą ostrością i wytrzymałością. Zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Borner – https://borner.pl/.