sałatka jarzynowa

Najlepsza sałatka jarzynowa na święta

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez sałatki jarzynowej, choć w niektórych regionach jej przygotowanie może się delikatnie różnić. Bez względu jednak na listę składników samo przygotowanie sałatki jarzynowej tuż przed świętami, ze względu na z reguły całkiem pokaźne porcje, może zająć całkiem sporo pracy. Część osób w takiej sytuacji rezygnuje całkowicie z przygotowania sałatki jarzynowej, część kupuje gotowe sałatki. My kierujemy nasz wpis szczególnie dla osób, które chcą podjąć się wyzwania, by zaoszczędzić możliwie najwięcej czasu i nie rezygnować ze smacznych potraw.

Sprawdzony przepis na sałatkę jarzynową

Pomijając oczywiście odwieczny spór dotyczący wyższości jednego majonezu nad drugim (chyba każdy wie, o które chodzi 😊), najważniejsze w sałatce jarzynowej są dobrane w odpowiednich proporcjach warzywa – chodzi przede wszystkim o to, by sałatka nie była mdła w smaku. Aby przygotować sałatkę jarzynową przygotuj:

4 ziemniaki
2 marchewki
1 pietruszkę
½ korzenia selera
4 jajka
4 ogórki kiszone lub konserwowe
1 białą cebulę
1 małą puszkę zielonego groszku
(alternatywa dla chętnych: 1 mała puszka słodkiej kukurydzy)
1 słoik małego majonezu

 

sałatka jarzynowaAby zacząć przygotowania ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i seler umyj, a następnie ugotuj pod przykryciem w mundurkach (do momentu, aż warzywa zmiękną, ok. 45 minut). Wstaw również do gotowania jajka, w zależności od ich wielkości gotuj je od 6 do 8 minut od zagotowania wody (jajko powinno być ugotowane na twardo).
Ugotowane i ostudzone warzywa obierz ze skórek. Jaja obierz ze skorupek. Cebulę obierz. Jajka oraz wszystkie warzywa poszatkuj w kostkę.
Groszek (oraz kukurydzę, jeśli zdecydujesz się ją dodać) odsącz z zalewy.
Wszystkie warzywa wsyp do jednego dużego naczynia, a następnie dopraw solą i pieprzem do smaku.
Dodaj majonez (kilka łyżek zostaw do przykrycia sałatki w salaterkach) i delikatnie wymieszaj – zbyt szybkie i silne ruchy mogą sprawić, że gotowane warzywa i jajka rozgniotą się i utracą jędrność.

 

 

Gotową sałatkę przełóż do osobnych salaterek i zakryj cienką warstwą majonezu. Sałatki możesz udekorować warzywami przygotowanymi za pomocą odpowiednich obieraków i temperówek do warzyw.

Najbardziej przydatne akcesoria kuchenne (https://borner.pl/kategoria-produktu/akcesoria-kuchenne/v-hebel/) do przygotowania sałatki jarzynowej:

szatkownica do warzywPrzygotowanie sałatki jarzynowej nie jest skomplikowane, ale niestety potrafi być czasochłonne. Wynika to przede wszystkim z czasu, jaki trzeba poświęcić na pokrojenie i poszatkowanie składników. Aby przygotowanie sałatki przebiegało sprawnie i komfortowo, skorzystaj z akcesoriów Borner. Obieraki do warzyw nie tylko pozwolą na przygotowanie warzyw do krojenia, ale posłużą również jako narzędzie do ozdobienia już gotowej sałatki. W tym celu możesz też wykorzystać dodatkowe akcesoria do dekoracji warzyw, jak temperówka do warzyw, albo spirala do warzyw. Same warzywa łatwo pokroisz wykorzystując noże kuchenne ze stali nierdzewnej Borner lub szatkownicę do warzyw Hebel Borner. Słoik z ogórkami, puszkę z groszkiem czy kukurydzą bezproblemowo otworzysz wykorzystując otwieracz do puszek, słoików i konserw – 3 w 1 Borner. Dzięki naszemu otwieraczowi nie musisz już obawiać się skaleczeń, bo ucina on wieko puszki z boku i łagodzi jej ostre krawędzie, dzięki czemu stają się one gładkie i zaokrąglone. Dodatkowo naszym otwieraczem otworzysz słoiki bez uszkodzenia nakrętki ani słoikiem. Wszystkie akcesoria do przygotowania idealnej sałatki jarzynowej (i nie tylko) znajdziesz w naszym sklepie.